La o simplă căutare pe Google, “cea mai importantă abilitate necesară unui antreprenor” generează peste 26 000 000 de rezultate, de la vânzări la organizare, de la stabilire de obiective la implementare, de la recrutarea și gestionarea echipei până la alegerea tehnologiei, de la targetare și poziționare până la vorbit în public, de la managementul timpului la comunicare și lista continuă.

Cursurile dezvoltate de Mastery Matters acoperă toate acestea și totuși, după 10 ani de experiență în peste 30 de țări și lucrând cu mii de antreprenori sunt convins că antreprenorii au în primul rând nevoie de altceva: pentru a avea succes e nevoie să fii acolo!

Ți-ai stabilit o întâlnire? Fii acolo! Și când zic “Fii acolo!” mă refer să fii prezent atât fizic cât și mental. Efortul de a încheia o vânzare după o întâlnire la care nu te-ai prezentat sau nu ai fost prezent mental este infinit mai mare decât atunci când ești acolo. Încrederea se câștigă greu și se pierde repede. Și poate că acea întâlnire era cea care urma să îți schimbe viața. Poate a făcut-o deja… Cineva spunea ca oportunitățile sunt ca și autobuzele, tot timpul mai vine una – dar oare ai capacitatea să le recunoști atunci când sunt în fața ta?

Știu, trăim în epoca tehnologiei moderne când a stabili o întâlnire sau a accepta una este foarte ușor și totuși, nu e suficient să o acceptăm. Nu e suficient să spunem da și să ne așteptăm la rezultate atâta timp cât nu suntem acolo…  Atunci când decizi (conștient sau subconstient) să nu fii acolo, oare te susții sau te sabotezi? Și mai mult, când te sabotezi nu te sabotezi  doar pe tine ci și pe persoana cealaltă care ar fi putut beneficia de valoarea pe care i-o puteai oferi și nu ai făcut-o. Pierd ambele părți.

Oricâtă magie a adus tehnologia în viața noastră, ea nu poate niciodată înlocui prezența noastră fizică și mentală pentru a avea succes. Mai ales când ne-am luat un angajament. Avem deci o ocazie perfectă să acționăm diferit de ceilalți și nu doar să fim acolo ci să și oferim mult mai multă valoare decât se așteaptă cealaltă persoană. Să fim acolo nu doar pentru noi ci și pentru cealaltă persoană!

Și ar fi atât de ușor să câștigăm atunci când realizăm că cheia succesului este să “Fim acolo!”!

În viață vom avea mereu ori rezultate ori scuze. Alegerea e a ta!

Facebook Comments

One thought on “Cea mai importantă abilitate ca antreprenor

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close