Dragă Antreprenorule,

Probabil ştii deja că 75% din start-up-uri eşuează, şi unele dintre acestea chiar monumental. Doar o mică parte din companiile fondate în fiecare an supravieţuiesc, şi şi dintre acestea doar o fracţiune ajung să aibă un venit semnificativ şi să se susţină cu succes de la un an la celălalt.

Cu aşa statistici, desigur că şi tu, din moment ce vrei să fii antreprenor, şi mai ales unul de succes, doreşti să-ţi maximizezi şansele de a-ţi atinge obiectivele. Am pregătit pentru tine 5 strategii pe care le poți folosi ca să ai succes – o avanpremieră pentru webinarul de joi, 14 septembrie 2017.

1. Afacerea ta se învârte în jurul tău
Trebuie să fii prezent(ă) în afacerea ta pentru tine, nimeni altcineva nu poate face acest lucru în locul tău. Dacă eşti un adept al Legii Atracţiei, trebuie să ştii că pentru a fi un antreprenor de succes trebuie să faci mai mult decât să te gândeşti (pasiv) la această afacere, şi că pentru a atrage succesul, este imperativ să acţionezi consistent.

2. Învaţă să construieşti în tăcere
Tentaţia de a ne împărtăşi ideile şi proiectele e mare, mai ales când suntem cuprinşi de entuziasm şi simţim că suntem “pe val”. Însă riscăm să ne împărtăşim ideile nu doar cu persoane care ne susţin, ci şi cu persoane care ne vor distrage atenţia de la afacerea noastră sau, mai mult, cu persoane care ne descurajează sau care ne conving că ideea noastră ar putea fi mai puţin bună decât vrem noi să credem.

3. Concentrază-te, concentrază-te, concentrează-te
Şansele ca o afacere să devină un succes peste noapte sunt minime, şi aceasta se întâmplă mai mult în poveşti şi mai puţin în realitate. Cea mai puţin uşoară parte în construirea unei afaceri este probabil capacitatea de a te concentra sau de a te focusa continuu pe aceasta. Sunt o infinitate de oportunităţi care-ţi vor distrage atenţia şi care s-ar bucură să aibă parte de talentul şi cunoştinţele tale, şi este o provocare să înveţi să spui “nu”. Toate resursele – banii, oamenii, talentul – sunt infinite, însă ceea ce nu poţi recupera este timpul. Dacă vrei să-ţi vezi afacerea crescând, trebuie să te concentrezi asupra afacerii tale, şi mai mult, asupta activităţilor care-ţi vor aduce rezultatele pe care ţi le doreşti.

4. Acceptă feedback-ul şi ia măsuri
Atunci când ai afacerea ta, eşti responsabil atât pentru rezultatele de care te bucuri cât şi de cele de care eşti mai puţin încântat. Uneori e greu să accepţi feedback-ul celor din jur, mai ales în zilele în care totul pare să meargă pe dos. Cheia este să te detaşezi de feedback-ul pe care-l primeşti, adică să nu iei personal critica şi să nu te simţi jignit. Adevărul este cel mai important şi doar dacă eşti imparţial şi laşi faptele să vorbească poţi să te asiguri că afacerea ta va fi una de succes.

5. Fii flexibil şi gata să te adaptezi
Antreprenorii de succes sunt flexibili, se adaptează uşor. Construirea unei afaceri este o călătorie cu multe suişuri şi coborâşuri. Când angajaţii vor să demisioneze, când profitul este mic, când investitorii îşi cer banii înapoi, antreprenorul care are flexibilitatea şi capacitatea de a găsi soluţii la problemele sale şi care va lua deciziile corecte, va rămâne în joc. Trăim într-o lume plină de schimbări, doar antreprenorii capabili să se schimbe şi să se adapteze noilor circumstanţe pot avea afaceri de succes.

Dacă vrei să ştii cum să fii un antreprenor de succes, vei începe prin a aplica cele 5 strategii de mai sus. Mai mult, vei continua să crești și să te dezvolți ca antreprenor. Primul pas este să fii alături de mine joi, 14 Septembrie de la ora 20 la webinarul GRATUIT “Cum să fii un antreprenor de succes!

Vreau să particip la webinarul GRATUIT!

* indicates required

Facebook Comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close